Leczenie anginy: indywidualne rozwiązania.
- By : Avocado.info.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: leczenie
Ból gardła, ochrypły głos, gorączka: co jeśli masz anginę? Jest to z pewnością bolesne, ale dobrą wiadomością jest to, że infekcja ta jest łagodna w zdecydowanej większości przypadków. Nie należy jednak traktować go lekceważąco, ponieważ nieleczone postacie bakteryjne mogą prowadzić do powikłań. Wśród nich znajduje się na przykład flegma migdałkowa, rodzaj bardzo bolesnego ropnia tworzącego się po jednej stronie gardła lub, znacznie rzadziej, zmiany stawowe, nerkowe, a nawet sercowe. Aby pomóc Ci ich uniknąć, wyjaśniamy, jak prawidłowo pielęgnować ból gardła zgodnie z objawami!
W jakich przypadkach można samodzielnie leczyć anginę?
W 90% przypadków angina ma charakter wirusowy. Nie ma na nie prawdziwego leczenia, ale nie jest ono dramatyczne, ponieważ ustępują samoistnie po 4-5 dniach: w międzyczasie można samemu zwalczać objawy. Pozostaje sprawdzić, czy rzeczywiście cierpisz na anginę wirusową… Zwykle ta ostatnia jest dość prosta do rozpoznania: wszystko zaczyna się od “klasycznego” przeziębienia (katar, kaszel, itp.), potem stopniowo pojawia się ból gardła, któremu może towarzyszyć niewielka gorączka (maksymalnie 38,5°C). Jeśli chodzi o gardło, to jest ono na ogół czerwone – mówimy wtedy o czerwonej anginie – niemniej jednak należy podkreślić, że objaw ten jest mylący. W rzeczywistości, niektóre bakterie również powodują czerwoną anginę, więc bądź ostrożny!
Jak leczyć anginę wirusową?
Podczas oczekiwania na leczenie dławicy piersiowej, kilka rozwiązań są oferowane do Ciebie, aby złagodzić objawy. W szczególności:
a. paracetamol do zwalczania gorączki i bólu;
b. miód, aby złagodzić ból gardła: możesz nim posłodzić herbatę tymiankową – roślina ta ma właściwości antyseptyczne i pomoże Ci zwalczyć infekcję – lub po prostu ssać np. miodowe cukierki;
c. płukanki na bazie soli gruboziarnistej, ponownie, aby złagodzić ból gardła: wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli gruboziarnistej w szklance ciepłej wody, aby ją przygotować.
Jeśli jednak mimo starań objawy nie ustępują po 48 godzinach, zgłoś się do lekarza!
Angina: objawy, które zawsze muszą skłonić Cię do konsultacji lekarskiej.
Intensywny ból gardła jest często spowodowany przez anginę bakteryjną: konieczna jest konsultacja w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Tym bardziej, jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka i to, że dno gardła jest białe (biała angina, dlatego). Należy również szybko zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, sugerujących powikłanie dławicy piersiowej. Może chodzić o ostry ból zlokalizowany tylko po jednej stronie gardła, na przykład lub pojawienie się małych czerwonych płytek na ciele: w tym ostatnim przypadku bakteria odpowiedzialna za anginę być może spowodowała szkarlatynę… Należy również zauważyć, że ryzyko anginy bakteryjnej jest prawie zerowe u dzieci: ta infekcja dotyka szczególnie dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Dotyczy to również dorosłych, ale w mniejszym stopniu.
Angina bakteryjna: jak przebiega, diagnostyka i leczenie?
Aby odróżnić anginę bakteryjną od wirusowej, lekarz zazwyczaj pobiera patyczkiem kilka komórek z tylnej ściany gardła: szybki test diagnostyczny wystarczy, aby wykryć obecność paciorkowca A, odpowiedzialnego za większość przypadków anginy bakteryjnej. Jeśli wynik testu jest pozytywny, standardowym leczeniem jest amoksycylina, antybiotyk przyjmowany zwykle przez 6 dni. Jeśli wynik testu jest negatywny, oznacza to, że masz albo anginę wirusową, albo rzadszą postać anginy bakteryjnej, wywołanej np. przez pneumokoki. Jeśli rzeczywiście podejrzewa się bakterię, lekarz może zlecić dodatkowe badania w celu jej zidentyfikowania i przepisania odpowiedniego antybiotyku.
Jakie jest rozwiązanie na nawracające bóle gardła?
O ile leczenie pojedynczego bólu gardła jest stosunkowo proste , o tyle leczenie nawracających bólów gardła jest bardziej delikatne. W miarę możliwości lekarz stara się unikać interwencji, ale jeśli cierpisz na nią regularnie (np. 7 lub więcej razy w ciągu roku), a objawy są bardzo uciążliwe, prawdopodobnie zasugeruje usunięcie migdałków, znane również jako tonsillektomia. Nie martw się: ta procedura jest obecnie dobrze kontrolowana. W praktyce operacja trwa tylko kilka minut w znieczuleniu ogólnym i rzadko zachodzi potrzeba pozostania w szpitalu dłużej niż 24 godziny!