Bolące stawy? Sprawdź co robić

Zdrowie

Bóle stawów mogą zdarzyć się każdemu

Bóle stawów to jedna z tych przypadłości, które mogą zdarzyć się osobom starszym, ale także młodym, niezależenie od płci. Mogą być konsekwencją różnych urazów, lub objawem choroby. To dzięki stawom człowiek może się poruszać. Są połączeniem między kośćmi, które składają się również ze ścięgien, więzadeł, torebki stawowej i innych struktur. Bóle stawów obniżają komfort życia, mogą sprawić, że człowiek stanie się niepełnosprawny. Tym bólom często towarzyszą również inne dolegliwości, takie jak sztywnienie stawów, obrzęk czy zaczerwienienie. Odczuwasz podobne objawy? Nie zwlekaj, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Dzięki szybkiej diagnostyce oraz odpowiedniemu leczeniu, możesz zyskać najlepsze efekty i powrócić do komfortowego funkcjonowania.

Choroby, którym towarzyszą bóle stawów

Jak już zostało wspomniane, opisywane bóle mogą świadczyć o chorobie:

  • Choroby reumatyczne – takie jak reumatoidalne zapalenie , toczeń rumieniowaty czy choroba Stilla.
  • Choroby zwyrodnieniowe – dochodzi do nich wówczas, gdy chrząstka stawowa zostaje uszkodzona. Kości zaczynają ocierać się o siebie, a to wywołuje niemały ból. Chorobom zwyrodnieniowym towarzyszą także inne dolegliwości, takie jak sztywność oraz ograniczenie ruchomości.
  • Urazy – one również mogą powodować, że stawy zaczynają boleć. Złamania, zwichnięcia, nadmierne zużycie stawów. Do urazów dochodzi nie tylko podczas wypadku, ale również w przypadku przeciążenia stawów.
  • Nadwaga i otyłość – niosą ze sobą wiele zagrożeń, skutki zbyt dużej wagi odczuwają także stawy, które są przeciążone. W takiej sytuacji ważne jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety oraz prowadzenie aktywnego trybu życia.

Warto pamiętać o tym, iż stosowanie środków przeciwbólowych nie rozwiąże problemu. W takich sytuacjach, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i podjęcia skutecznego leczenia. Lekarze zlecają wykonanie potrzebnych badań, najczęściej są to badania krwi, RTG, USG, tomografia komputerowa. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Dużą pomocą w trakcie leczenia , jest rehabilitacja, która wykorzystuje pole magnetyczne, jonoforezę, krioterapię, ultradźwięki czy laseroterapię. Warto z niej skorzystać, ponieważ ta metoda jest bardzo skuteczna i przynosi dużą ulgę. Można wspomagać leczenie naturalnymi sposobami. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Naturalne wspomaganie stawów

Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz pomóc swoim bolącym stawom:

  • ciepłe albo zimne okłady,
  • kąpiele z dodatkiem ziół albo minerałów,
  • dieta bogata w kolagen,
  • maści na bóle mięśni i stawów,
  • picie tranu.

Mimo tego, iż domowe sposoby mogą znacznie pomóc, wciąż najważniejsza jest konsultacja lekarska i podjęcie odpowiedniego leczenia. Środki przeciwbólowe jedynie uśmierzają na chwilę odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości, nie służą do skutecznego leczenia przyczyny. Leczenie bólu jest ważne, ale najważniejsze jest wyleczyć jego przyczynę.

 

Zdrowie
Jak znaleźć dobrego dentystę?

Znalezienie dobrego dentysty to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie jamy ustnej i zachowaniu pięknego uśmiechu. W artykule sponsorowanym przedstawimy praktyczne wskazówki i kroki, które pomogą Ci znaleźć specjalistę odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Odkryj, jakie kryteria warto brać pod uwagę, jakie pytania zadawać i na co zwracać uwagę, aby wybrać …

Zdrowie
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę w hospicjum domowym?

Domowa opieka hospicyjna to specjalistyczna forma opieki u schyłku życia, która zapewnia komfort i wsparcie osobom i ich rodzinom w trudnym okresie. Jest to coraz bardziej popularna opcja dla osób zmagających się z nieuleczalną chorobą, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym szpitalem lub domem opieki. W tym artykule …

Zdrowie
Informacje na temat arctium lappa

Czym jest acrtium lappa? Arctium lappa czyli łopian większy jest jednym z gatunków roślin, które przynależą do rodziny astrowatych. Bardzo często spotykamy się z innymi nazwami dla tej rośliny – w zależności od rejonu, na łopian większy mówi się łopuch, kostropień, topień, głowacz czy też dziady. Gdzie występuje arctium lappa? …