Morfologia jako badanie profilaktyczne

Zdrowie

Badanie krwi

Morfologia krwi to badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena ogólnego stanu zdrowia. Może wykazać choroby takie jak niedokrwistość czy białaczka. Badanie określa ilość składników takich jak czerwone krwinki, hemoglobina, płytki krwi czy hematokryt. W jakich przypadkach najczęściej jest zalecana? O tym poniżej.

Morfologia – kiedy?

Badanie krwi może być zalecane w różnych przypadkach, głównie:
• Aby ocenić ogólny stan zdrowia,
• Jako diagnoza choroby podstawowej,
• W przypadku osłabienia, krwawienia czy innych niepokojących objawów,
• W celu monitorowania rozwoju choroby,
• W celu monitorowania efektów podjętego leczenia.
Wyniki badań mają ogromne znaczenie. Profilaktycznie powinno się wykonywać je raz w roku. Dzięki temu istnieje duża szansa na wykrycie niepokojących procesów. Takie badanie może zlecić, jednak można także udać się na nie samodzielnie. Jego wykonanie nie zajmuje dużo czasu, nie wiąże się również z bólem czy dużym dyskomfortem.
Warto wiedzieć, że większość chorób przynosi zmiany w obrazie i składzie krwi. Dlatego właśnie morfologia jest bardzo cennym badaniem. Wykonywane regularnie pozwala na odpowiednio szybkie wykrycie ewentualnego problemu oraz podjęcie leczenia. Szybkie działanie zwiększa szansę na skuteczne wyleczenie. Dzięki temu można cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Dzięki badaniom krwi można wykryć, między innymi:
• Nowotwory,
• Anemię,
• Niedobory witamin,
• Trombocytozę,
• Choroby serca, nerek czy płuc,
• I wiele wiele więcej.

Jak przygotować się do morfologii?

Przed wykonaniem morfologii należy poczynić odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim badanie należy wykonać na czczo, aby nie zaburzyć prawidłowości wyników badania. Na ich wiarygodność może wpływać także wysiłek fizyczny. Dlatego przed morfologią lepiej zrezygnować z aktywności fizycznej. Przed badaniem warto wypić około pół litra wody.
Pacjenci wykonujący profilaktyczną morfologię najczęściej decydują się na badanie płytek krwi oraz rozmaz krwi. Pierwsze z nich pozwala na ocenę ilości i funkcji płytek krwi. Rozmaz krwi natomiast jest już szczegółową oceną ilości oraz wyglądu komórek.

Podsumowanie

Badania krwi mogą przekazać bardzo dużo informacji na temat zdrowia człowieka. Warto wykonywać je nie tylko na zalecenie lekarza, ale również jako działanie profilaktyczne. Koszt takiego badania nie jest duży. Wykonanie morfologii nie wiąże się z bólem i trwa krótką chwilę. Takie badanie warto wykonać raz w roku, aby móc kontrolować stan swojego zdrowia, a w przypadku nieprawidłowości podjąć szybkie leczenie. Przed badaniem należy odpowiednio się przygotować. Powinno się je wykonywać na czczo, zaleca się także zrezygnowanie z aktywności fizycznej przed morfologią. Pół litra wody to minimalna ilość, jaką należy spożyć przed badaniem krwi. Jako, iż większość chorób pozostawia znaki właśnie w krwi, dzięki morfologii można wykryć wiele z nich.

Zdrowie
Szczepić się czy nie?

Zdrowie. Szczepienie COVID – 19 Od ponad roku zmagamy się z pandemią i jej skutkami. Restrykcje jakie dotykają niektóre z dziedzin życia, są niekiedy katastrofalne w skutkach, chodzi tu zwłaszcza o branżę gastronomiczną i turystyczną. Choć większość z nas była szczepiona w dzieciństwie na wiele chorób, o tyle jak przychodzi …

Zdrowie
Jak leczyć ropne zakażenie skóry pod paznokciem?

Zakażenie skóry i części podskórnej palca (ręki lub palca), czyli panarioza, jest ropniem, który może prowadzić do powikłań. Konieczne jest więc szybkie leczenie, aby uniknąć interwencji chirurgicznej. W tym celu istnieją naturalne środki, które są skuteczne, gdy problem jest złapany w czasie. Jeśli nie, lekarz wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, …

Zdrowie
Leczenie anginy: indywidualne rozwiązania.

Ból gardła, ochrypły głos, gorączka: co jeśli masz anginę? Jest to z pewnością bolesne, ale dobrą wiadomością jest to, że infekcja ta jest łagodna w zdecydowanej większości przypadków. Nie należy jednak traktować go lekceważąco, ponieważ nieleczone postacie bakteryjne mogą prowadzić do powikłań. Wśród nich znajduje się na przykład flegma migdałkowa, …