Morfologia jako badanie profilaktyczne

Zdrowie

Badanie krwi

Morfologia krwi to badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena ogólnego stanu zdrowia. Może wykazać choroby takie jak niedokrwistość czy białaczka. Badanie określa ilość składników takich jak czerwone krwinki, hemoglobina, płytki krwi czy hematokryt. W jakich przypadkach najczęściej jest zalecana? O tym poniżej.

Morfologia – kiedy?

Badanie krwi może być zalecane w różnych przypadkach, głównie:
• Aby ocenić ogólny stan zdrowia,
• Jako diagnoza choroby podstawowej,
• W przypadku osłabienia, krwawienia czy innych niepokojących objawów,
• W celu monitorowania rozwoju choroby,
• W celu monitorowania efektów podjętego leczenia.
Wyniki badań mają ogromne znaczenie. Profilaktycznie powinno się wykonywać je raz w roku. Dzięki temu istnieje duża szansa na wykrycie niepokojących procesów. Takie badanie może zlecić, jednak można także udać się na nie samodzielnie. Jego wykonanie nie zajmuje dużo czasu, nie wiąże się również z bólem czy dużym dyskomfortem.
Warto wiedzieć, że większość chorób przynosi zmiany w obrazie i składzie krwi. Dlatego właśnie morfologia jest bardzo cennym badaniem. Wykonywane regularnie pozwala na odpowiednio szybkie wykrycie ewentualnego problemu oraz podjęcie leczenia. Szybkie działanie zwiększa szansę na skuteczne wyleczenie. Dzięki temu można cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Dzięki badaniom krwi można wykryć, między innymi:
• Nowotwory,
• Anemię,
• Niedobory witamin,
• Trombocytozę,
• Choroby serca, nerek czy płuc,
• I wiele wiele więcej.

Jak przygotować się do morfologii?

Przed wykonaniem morfologii należy poczynić odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim badanie należy wykonać na czczo, aby nie zaburzyć prawidłowości wyników badania. Na ich wiarygodność może wpływać także wysiłek fizyczny. Dlatego przed morfologią lepiej zrezygnować z aktywności fizycznej. Przed badaniem warto wypić około pół litra wody.
Pacjenci wykonujący profilaktyczną morfologię najczęściej decydują się na badanie płytek krwi oraz rozmaz krwi. Pierwsze z nich pozwala na ocenę ilości i funkcji płytek krwi. Rozmaz krwi natomiast jest już szczegółową oceną ilości oraz wyglądu komórek.

Podsumowanie

Badania krwi mogą przekazać bardzo dużo informacji na temat zdrowia człowieka. Warto wykonywać je nie tylko na zalecenie lekarza, ale również jako działanie profilaktyczne. Koszt takiego badania nie jest duży. Wykonanie morfologii nie wiąże się z bólem i trwa krótką chwilę. Takie badanie warto wykonać raz w roku, aby móc kontrolować stan swojego zdrowia, a w przypadku nieprawidłowości podjąć szybkie leczenie. Przed badaniem należy odpowiednio się przygotować. Powinno się je wykonywać na czczo, zaleca się także zrezygnowanie z aktywności fizycznej przed morfologią. Pół litra wody to minimalna ilość, jaką należy spożyć przed badaniem krwi. Jako, iż większość chorób pozostawia znaki właśnie w krwi, dzięki morfologii można wykryć wiele z nich.

Zdrowie
Fibromialgia – nierówna walka z bólem

Fibromialgia jest chorobą o nieznanej przyczynie, na której obraz kliniczny składa się przewlekłe odczuwanie bólu w miejscach typowych oraz uogólnionym bólem mięśniowo-stawowym. Na ogół chorują kobiety o morfologii kaukaskiej. Prócz bólu osoby cierpiące na fibromialgię muszą zmagać się z zaburzeniami snu, lękiem, depresją czy zmęczeniem. Jest to szeroki wachlarz dolegliwości, …

Zdrowie
Wrzody w jamie ustnej, a domowe sposoby

Dolegliwości ze strony jamy ustnej to nie tylko dyskomfort w mówieniu, jak i również spożywaniu posiłków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dopóki cieszymy się zdrowiem, to jednak nie jesteśmy w stanie docenić go. Natomiast w momencie, w którym dzieje się coś niepokojącego, nasze samopoczucie się pogarsza. …

Zdrowie
Kotlety mielone i ich przygotowanie

Kotlety mielone przygotowywane są w wielu polskich domach. Jednak ile domów, tyle przepisów. Różnią się one zatem nie tylko samą konsystencją, ale również smakiem. Odpowiedzialne są za to nie tylko przyprawy, ale sam sposób ich przyrządzania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę. Kotlety najlepsze są te, które przygotowywane są z …