Objawy i leczenie autyzmu

Zdrowie

Autyzm

Każdy człowiek chciałby mieć zdrowie na jak najlepszym poziomie. Nie zawsze jednak można cieszyć się nim w pełni. Autyzm to zespół upośledzenia rozwoju, który utrudnia funkcjonowanie nie tylko osobie na niego cierpiącej, ale również jej najbliższemu otoczeniu. Jakie są objawy autyzmu? Jaki lekarz może skutecznie pomóc? Na te i inne ważne pytania odpowiedź znajdziesz w dalszych fragmentach niniejszego artykułu.

Objawy i leczenie autyzmu

Przyczyny autyzmu mogą być różne, wśród najczęstszych można wymienić:
• Czynniki genetyczne,
• Zaburzenia na tle metabolicznym,
• Uszkodzenie centralnego układu nerwowego,
• Wrodzona toksoplazmoza,
• Poważne infekcje przebyte w okresie niemowlęcym,
• Alergia,
• Dziecięce porażenie mózgowe.
Objawy autyzmu mogą pojawić się już w pierwszym roku życia dziecka. Najczęściej są to:
• Niska aktywność,
• Niezgodna ekspresja mimiczna,
• Trudności w okazywaniu uczuć,
• Niska zdolność do skupienia uwagi,
• Unikanie kontaktu wzrokowego,
• Brak naśladowania oraz zainteresowania innymi,
• Brak zdolności do symbolicznego użycia przedmiotów.
Początkowo rodzice czy opiekunowie mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, iż podobne zachowania mogą świadczyć właśnie o autyzmie. Przeglądając zdjęcia czy filmy nagrane z okresu wczesnego dzieciństwa dziecka, dopiero zdają sobie sprawę z tego, iż jego zachowanie było i jest typowe właśnie dla osób z autyzmem.
Diagnoza autyzmu jest dokonywana przez pediatrę oraz psychologa i neurologa. Do jej wystawienia potrzebny jest odpowiedni wywiad z rodzicami dziecka, obserwacja malucha oraz stosowne testy.

Leczenie autyzmu

Leczenie autyzmu polega głównie na zastosowaniu terapii behawioralnej. Często wykorzystywana jest również terapia logopedyczna czy ta wykorzystująca muzykę. Proces leczenia musi wspierać całe otoczenie dziecka. Zarówno rodzice, dziadkowie jak i inni krewni powinni wiedzieć, w jaki sposób mogą wesprzeć dziecko. Warto wspomnieć również o tym, iż dzieci z autyzmem często mają problemy ze strony układu pokarmowego. Bardzo ważne jest więc leczenie również w tej kwestii. Odpowiednia dieta to podstawa, o którą opiekunowie muszą bezwzględnie zadbać.
Czy można zapobiec autyzmowi? Z pewnością warto zadbać o kobietę w trakcie trwania ciąży. Ciężarna powinna unikać stresu, dbać o siebie i wypoczywać. Przed planowaną ciążą warto także skonsultować się z ginekologiem i spożywać przepisane przez niego suplementy, a także stosować się do zaleceń.

Podsumowanie

Objawy autyzmu mogą pojawić się już w pierwszym roku życia dziecka. Warto więc być czujnym rodzicem i w razie zauważenia niepokojących zachowań skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Wsparcie leczenia autyzmu jest bardzo ważne nie tylko jeśli mowa o rodzicach. Najbliższe otoczenie dziecka powinno znać sytuację i wiedzieć w jaki sposób należy postępować. Dzięki zaleceniom lekarzy specjalistów życie takiej rodziny może być bardziej komfortowe.

 

Zdrowie
Fibromialgia – nierówna walka z bólem

Fibromialgia jest chorobą o nieznanej przyczynie, na której obraz kliniczny składa się przewlekłe odczuwanie bólu w miejscach typowych oraz uogólnionym bólem mięśniowo-stawowym. Na ogół chorują kobiety o morfologii kaukaskiej. Prócz bólu osoby cierpiące na fibromialgię muszą zmagać się z zaburzeniami snu, lękiem, depresją czy zmęczeniem. Jest to szeroki wachlarz dolegliwości, …

Zdrowie
Wrzody w jamie ustnej, a domowe sposoby

Dolegliwości ze strony jamy ustnej to nie tylko dyskomfort w mówieniu, jak i również spożywaniu posiłków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dopóki cieszymy się zdrowiem, to jednak nie jesteśmy w stanie docenić go. Natomiast w momencie, w którym dzieje się coś niepokojącego, nasze samopoczucie się pogarsza. …

Zdrowie
Kotlety mielone i ich przygotowanie

Kotlety mielone przygotowywane są w wielu polskich domach. Jednak ile domów, tyle przepisów. Różnią się one zatem nie tylko samą konsystencją, ale również smakiem. Odpowiedzialne są za to nie tylko przyprawy, ale sam sposób ich przyrządzania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę. Kotlety najlepsze są te, które przygotowywane są z …