Bezbolesny i dokładny rodzaj badania – ultrasonografia

Zdrowie

Czym jest ultrasonografia?

Medycyna rozwija się prężnie, czego dowodem może być chociażby ultrasonografia. To nowoczesna metoda, dzięki której możliwe jest zobrazowanie narządów organizmu ludzkiego. Takie badanie jest bezpieczne i niezwykle dokładne. Ultrasonograf to szansa na obejrzenie wnętrza pacjenta. Ogromną zaletą usg jest badanie w czasie rzeczywistym.

Kiedy badanie ultrasonografem jest wskazane?

Wskazanie do badań za pomocą ultrasonografu może wynikać z różnych przyczyn. Dzięki niemu możliwe jest zbadanie nie tylko narządów, ale także kości czy stawów. To jedna z podstawowych metod badania, która stosowana jest u kobiet w ciąży. Takie badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza, który określa jaki jest jego cel i co dokładnie trzeba zbadać. Jedne z najczęściej wykonywanych badań to usg jamy brzusznej.
Przeprowadzenie badania ultrasonografem może być dokonane bez żadnych przygotowań. Dzieje się tak w nagłych sytuacjach. Jeśli badanie jest zaplanowane, wówczas należy już poczynić odpowiednie przygotowania. Kilka godzin przed badaniem należy pozostać na czczo, warto również kilka dni przed nie spożywać pokarmów wzdymających. Zalecenia mogą różnić się w zależności od badanego obszaru. Tak na przykład przy badaniu miednicy, zaleceniem może być wypełniony pęcherz moczowy. O tym wszystkim z pewnością jednak powiadomi odpowiednia osoba, najczęściej jest to lekarz zlecający badanie ultrasonografem.

Przebieg badania

Przed wykonaniem badania na odpowiedni obszar skóry nanoszony jest żel kontaktowy. Następnie lekarz operuje głowicą, aby uzyskać pożądany obraz. Czasami wymagana jest współpraca osoby badanej, polegająca na przykład na nabraniu powietrza w odpowiedniej chwili. Po dokładnym zbadaniu wystarczy oczyścić miejsce na ciele z żelu kontaktowego. Wyniki są wydawane zazwyczaj bezpośrednio po wykonanym badaniu. Najczęściej są one umieszczone na płycie CD albo jako termoprint, czyli wydruk.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania ultrasonografem może być na przykład uszkodzenie powłok, gdy istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia. Czasami zdarza się także, iż pacjent odmawia udzielenia zgody na wykonanie badania. Po zakończonym badaniu, jego wyniki należy przedstawić lekarzowi, który zlecił jego wykonanie.

Podsumowanie

Badanie ultrasonografem, określane również jako usg jest bardzo popularne w medycynie. To bezpieczny rodzaj badania, ale jednocześnie bardzo dokładny. Zalecane jest w wielu różnych przypadkach, o czym decyduje odpowiedni lekarz. Udziela on dokładnych informacji na zleceniu, w których musi znaleźć się cel badania oraz jego obszar. Badanie jest bezbolesne. Czasami podczas jego wykonywania pacjent musi podjąć współpracę z osobą badającą. Zaraz po zakończeniu badania pacjent otrzymuje wyniki, zazwyczaj nośnikiem jest płyta CD albo wydruk. Takie wyniki należy przedstawić lekarzowi, który zlecił wykonanie badania ultrasonografem.

 

Zdrowie
Szczepić się czy nie?

Zdrowie. Szczepienie COVID – 19 Od ponad roku zmagamy się z pandemią i jej skutkami. Restrykcje jakie dotykają niektóre z dziedzin życia, są niekiedy katastrofalne w skutkach, chodzi tu zwłaszcza o branżę gastronomiczną i turystyczną. Choć większość z nas była szczepiona w dzieciństwie na wiele chorób, o tyle jak przychodzi …

Zdrowie
Jak leczyć ropne zakażenie skóry pod paznokciem?

Zakażenie skóry i części podskórnej palca (ręki lub palca), czyli panarioza, jest ropniem, który może prowadzić do powikłań. Konieczne jest więc szybkie leczenie, aby uniknąć interwencji chirurgicznej. W tym celu istnieją naturalne środki, które są skuteczne, gdy problem jest złapany w czasie. Jeśli nie, lekarz wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, …

Zdrowie
Leczenie anginy: indywidualne rozwiązania.

Ból gardła, ochrypły głos, gorączka: co jeśli masz anginę? Jest to z pewnością bolesne, ale dobrą wiadomością jest to, że infekcja ta jest łagodna w zdecydowanej większości przypadków. Nie należy jednak traktować go lekceważąco, ponieważ nieleczone postacie bakteryjne mogą prowadzić do powikłań. Wśród nich znajduje się na przykład flegma migdałkowa, …