Jak leczyć ropne zakażenie skóry pod paznokciem?

Zdrowie

Zakażenie skóry i części podskórnej palca (ręki lub palca), czyli panarioza, jest ropniem, który może prowadzić do powikłań. Konieczne jest więc szybkie leczenie, aby uniknąć interwencji chirurgicznej. W tym celu istnieją naturalne środki, które są skuteczne, gdy problem jest złapany w czasie. Jeśli nie, lekarz wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, aby wyleczyć panariozę. Wyjaśniamy wszystko w szczegółach.

Objawy, które należy rozpoznać i leczyć wysypkę.

Atak jest zwykle zlokalizowany na palcu ręki, w okolicy paznokcia. Może również rozwinąć się na palcu u nogi. Po pierwsze, wywołuje stan zapalny, objawiający się nadmiernym zaczerwienieniem i uczuciem gorąca. Jest to pierwsze stadium ewolucji i na tym etapie możliwe jest szybkie wyleczenie plagi. Ale jeśli czekasz zbyt długo, ropień staje się głębszy. Obrzęk jest bardziej widoczny, skóra biaława i napięta. Trudno jest wtedy zgiąć palec. Ból przypomina pulsowanie: to jest drugi etap. Bardziej poważne, w trzecim etapie zakażenia, może rozszerzyć się na tkanki w pobliżu plagi i dotrzeć do kości i ścięgien. Pojawienie się gorączki również może Cię zaalarmować.

Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – przyczyny.

Rozwija się z gronkowcem lub paciorkowcem, dwiema bakteriami, które powodują infekcję skóry wokół paznokci. Bakterie te mogą, między innymi, przedostać się do skóry wykorzystując ranę, małe skaleczenie, które ulegnie superinfekcji. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy obcinamy paznokcie zbyt krótko, zbyt szorstko lub obgryzamy je. Gryzienie skóry jest również czynnikiem ryzyka. Infekcja może być czasem zaraźliwa, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie plagi.
Ponadto, konieczne jest przyjęcie dobrych nawyków: unikać pocierania twarzy, zwłaszcza oczu, i zawsze dobrze umyć ręce, jeśli musisz opiekować się niemowlęciem.

Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – jak leczyć?

Kiedy jest w pierwszym stadium, tzn. powierzchownym, możliwe jest jeszcze naturalne leczenie panariozy bez konieczności wycinania przez lekarza. W tym celu należy działać szybko i doprowadzić do jego “dojrzewania”, czyli zmiękczania go kąpielami antyseptycznymi powtarzanymi kilka razy dziennie lub mokrymi opatrunkami. Gdy rana jest miękka, ropa może odpłynąć. Ponownie zastosuj antyseptyczne okłady i upewnij się, że infekcja nie postępuje.

Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – leczenie medyczne.

Jeśli zareagowałeś trochę za późno, a infekcja już objawia się napiętą skórą i obrzękniętym ropniem, będziesz musiał skonsultować się z lekarzem w celu leczenia panariozy. Wykona on małe nacięcie, aby wypuścić ropę. W razie potrzeby może on również przepisać leczenie antybiotykami.
Jeśli pomimo jego interwencji rana nadal jest zagrożona, konieczny będzie mały zabieg ambulatoryjny w celu usunięcia uszkodzonych tkanek. W niektórych skrajnych przypadkach może być konieczna amputacja dotkniętej części palca, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.

Zapobieganie wystąpieniu zapalenia.

Przed leczeniem wysypki można zapobiec jej wystąpieniu. Ponieważ główną przyczyną wysypki jest wprowadzenie bakterii przez niewielką ranę, można jej zapobiec przestrzegając kilku prostych zasad:

  • unikaj obgryzania paznokci lub zbyt krótkiego ich obcinania;
  • używaj odpowiednich narzędzi do obcinania paznokci i dezynfekuj je po każdym manicure lub pedicure;
  • noś rękawice podczas prac ogrodowych, aby uniknąć urazów i pęcherzy;
  • natychmiast usuwaj drzazgi;
  • unikaj butów zbyt ciasnych lub powodujących pęcherze;
  • w przypadku egzemy należy unikać wszelkich uszkodzeń skóry poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
Zdrowie
Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w …

Zdrowie
Preparaty medycyny naturalnej z Tybetu

Z uwagi na położenie Tybetu (otoczony górami, w większości na Wyżynie Tybetańskiej) czy brak rozwiniętego przemysłu, sprawiły, że w miejscu tym wciąż można znaleźć endemiczne gatunki roślin, które mają lecznicze właściwości wykorzystywane nie tylko w medycynie naturalnej. Co ma w sobie grzyb z Tybetu? Znany medycynie naturalnej grzyb z Tybetu …

Zdrowie
Najczęstsze objawy towarzyszące zapaleniu ucha

Czym jest zapalenie ucha? Zapalenie ucha środkowego z wysiękiem lub obrzęk i nagromadzenie płynu (wysięk) w uchu środkowym bez infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może się tak zdarzyć, ponieważ nagromadzenie płynu utrzymuje się po ustąpieniu infekcji ucha. Może również wystąpić z powodu dysfunkcji lub niezakaźnej blokady trąbek Eustachiusza. Przewlekłe zapalenie ucha …