Egzema i jej rodzaje

Zdrowie

Czym jest egzema ?

Co to jest egzema ?

Egzema jest czasami nazywana atopowym zapaleniem skóry, co jest najczęstszą postacią. Atopowy odnosi się do alergii. Osoby z egzemą często mają alergie lub astmę oraz swędzącą, zaczerwienioną skórę. Egzema występuje również w kilku innych formach. Każdy typ egzemy ma swój własny zestaw objawów i wyzwalaczy.

Rodzaje egzemy:

 • Atopowe zapalenie skóry:
  Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą postacią egzemy. Zwykle zaczyna się w dzieciństwie i często łagodnieje lub ustępuje w wieku dorosłym.
  Objawy
  Wysypka często tworzy się w fałdach łokci lub kolan. Skóra w miejscach, w których pojawia się wysypka, może stać się jaśniejsza, ciemniejsza lub grubsza. Mogą pojawić się małe guzki i wyciek płynu, jeśli je podrapiesz.
  Występowanie
  Atopowe zapalenie skóry występuje, gdy naturalna bariera skóry przed żywiołami jest osłabiona. Oznacza to, że Twoja skóra jest mniej zdolna do ochrony przed substancjami drażniącymi i alergenami.

 • Kontaktowe zapalenie skóry
  Jeśli masz zaczerwienioną, podrażnioną skórę spowodowaną reakcją na substancje, których dotykasz, możesz mieć kontaktowe zapalenie skóry . Występuje w dwóch typach: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją układu odpornościowego na drażniące, takie jak lateks lub metal. Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia zaczyna się, gdy substancja chemiczna lub inna substancja podrażnia skórę.
  Objawy
  Twoja skóra swędzi, robi się czerwona. Na skórze mogą pojawić się swędzące guzki zwane pokrzywką Mmogą tworzyć się pęcherze wypełnione płynem, które mogą wyciekać i stwardnieć
  występowanie
  Kontaktowe zapalenie skóry ma miejsce, gdy dotkniesz substancji podrażniającej skórę lub wywołującej reakcję alergiczną. Najczęstsze przyczyny to: detergenty, wybielacz, biżuteria czy lateks.

 • Wyprysk dłoni
  Egzema, która dotyka tylko dłoni, nazywana jest wypryskiem dłoni. Możesz dostać ten typ, jeśli pracujesz w pracy takiej jak fryzjerstwo lub sprzątanie, gdzie regularnie używasz chemikaliów podrażniających skórę.
  Objawy
  Ręce stają się czerwone, swędzące i suche, mogą tworzyć pęknięcia lub pęcherze.
  Występowanie
  Wyprysk dłoni jest wyzwalany przez ekspozycję na chemikalia. Osoby pracujące w zawodach, które narażają ich na czynniki drażniące, częściej otrzymują tę formę, na przykład: czyszczenie, fryzjerstwo, opieka zdrowotna.

 • Liszaj prosty
  Liszaj jest podobny do atopowego zapalenia skóry. Powoduje, że na skórze pojawiają się grube, łuszczące się plamy.
  Objawy
  Grube, łuskowate plamy tworzą się na ramionach, nogach, karku, skórze głowy, grzbietach dłoni lub genitaliach. Te plamy mogą być bardzo swędzące, szczególnie gdy jesteś zrelaksowany lub śpisz, jeśli podrapiesz łatki, mogą krwawić.
  Występowanie
  Liszaj prosty zwykle zaczyna się u osób z innymi rodzajami egzemy lub łuszczycy . Lekarze nie wiedzą dokładnie, co ją powoduje, chociaż stres może być wyzwalaczem.

 

Zdrowie
Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w …

Zdrowie
Preparaty medycyny naturalnej z Tybetu

Z uwagi na położenie Tybetu (otoczony górami, w większości na Wyżynie Tybetańskiej) czy brak rozwiniętego przemysłu, sprawiły, że w miejscu tym wciąż można znaleźć endemiczne gatunki roślin, które mają lecznicze właściwości wykorzystywane nie tylko w medycynie naturalnej. Co ma w sobie grzyb z Tybetu? Znany medycynie naturalnej grzyb z Tybetu …

Zdrowie
Najczęstsze objawy towarzyszące zapaleniu ucha

Czym jest zapalenie ucha? Zapalenie ucha środkowego z wysiękiem lub obrzęk i nagromadzenie płynu (wysięk) w uchu środkowym bez infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może się tak zdarzyć, ponieważ nagromadzenie płynu utrzymuje się po ustąpieniu infekcji ucha. Może również wystąpić z powodu dysfunkcji lub niezakaźnej blokady trąbek Eustachiusza. Przewlekłe zapalenie ucha …