Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Zdrowie

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w kolejnych akapitach.

Nieprzyjemne objawy

Spożycie określonego pokarmu u osób z alergią, powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to nudności i wymioty, ból brzucha i biegunka. Istnieje kilka postaci alergii pokarmowej. Pierwszym z nich jest zespół alergii jamy ustnej. W tym przypadku po zjedzeniu określonego pokarmu pojawia się świąd oraz obrzęk w obrębie jamy ustnej.
Najbardziej groźny objaw alergii to wstrząs anafilaktyczny. Największe zagrożenie występuje w przypadku osób z astmą. Wstrząs może wystąpić po zjedzeniu sezamu , orzeszków ziemnych, selera, jaj kurzych, ryb czy krewetek. Są to najczęściej wywołujące wstrząs pokarmy.

Nietolerancje – informacje

Jeśli chodzi o niemożność spożywania określonych produktów, warto wspomnieć także o nietolerancjach. Najczęściej spotykana jest nietolerancja mleka oraz glutenu. Po spożyciu takich produktów, osoba cierpiąca na nietolerancję odczuwa charakterystyczne, nieprzyjemne objawy. Wśród nich można wymienić ból brzucha, wzdęcie, biegunkę, zmniejszenie masy ciała. Czasami występuje także migrena, problemy ze szkliwem, wypryski na skórze.
Jeśli po spożyciu określonego pokarmu występują nieprzyjemne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego, należy zadzwonić na numer alarmowy.

Odpowiednia dieta

Osoby z alergią lub nietolerancją pokarmową, powinny szczególnie uważać na spożywane produkty. Warto pamiętać, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Jeśli wiesz masz nietolerancję lub alergię pokarmową, warto udać się do sprawdzonego dietetyka. Specjalista ułoży odpowiedni jadłospis, który pozwoli zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje i uniknąć niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej czy nietolerancji. Dieta jest w tym przypadku najważniejsza, czasami wspiera się ją lekami farmakologicznymi. Stosuje się wówczas kromony i ketotifen. Jeśli masz objawy alergii pokarmowej lub nietolerancji, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza w celu uzyskania pewności.

Zdrowie
Jak znaleźć dobrego dentystę?

Znalezienie dobrego dentysty to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie jamy ustnej i zachowaniu pięknego uśmiechu. W artykule sponsorowanym przedstawimy praktyczne wskazówki i kroki, które pomogą Ci znaleźć specjalistę odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Odkryj, jakie kryteria warto brać pod uwagę, jakie pytania zadawać i na co zwracać uwagę, aby wybrać …

Zdrowie
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę w hospicjum domowym?

Domowa opieka hospicyjna to specjalistyczna forma opieki u schyłku życia, która zapewnia komfort i wsparcie osobom i ich rodzinom w trudnym okresie. Jest to coraz bardziej popularna opcja dla osób zmagających się z nieuleczalną chorobą, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym szpitalem lub domem opieki. W tym artykule …

Zdrowie
Informacje na temat arctium lappa

Czym jest acrtium lappa? Arctium lappa czyli łopian większy jest jednym z gatunków roślin, które przynależą do rodziny astrowatych. Bardzo często spotykamy się z innymi nazwami dla tej rośliny – w zależności od rejonu, na łopian większy mówi się łopuch, kostropień, topień, głowacz czy też dziady. Gdzie występuje arctium lappa? …