Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Zdrowie

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w kolejnych akapitach.

Nieprzyjemne objawy

Spożycie określonego pokarmu u osób z alergią, powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to nudności i wymioty, ból brzucha i biegunka. Istnieje kilka postaci alergii pokarmowej. Pierwszym z nich jest zespół alergii jamy ustnej. W tym przypadku po zjedzeniu określonego pokarmu pojawia się świąd oraz obrzęk w obrębie jamy ustnej.
Najbardziej groźny objaw alergii to wstrząs anafilaktyczny. Największe zagrożenie występuje w przypadku osób z astmą. Wstrząs może wystąpić po zjedzeniu sezamu, orzeszków ziemnych, selera, jaj kurzych, ryb czy krewetek. Są to najczęściej wywołujące wstrząs pokarmy.

Nietolerancje – informacje

Jeśli chodzi o niemożność spożywania określonych produktów, warto wspomnieć także o nietolerancjach. Najczęściej spotykana jest nietolerancja mleka oraz glutenu. Po spożyciu takich produktów, osoba cierpiąca na nietolerancję odczuwa charakterystyczne, nieprzyjemne objawy. Wśród nich można wymienić ból brzucha, wzdęcie, biegunkę, zmniejszenie masy ciała. Czasami występuje także migrena, problemy ze szkliwem, wypryski na skórze.
Jeśli po spożyciu określonego pokarmu występują nieprzyjemne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego, należy zadzwonić na numer alarmowy.

Odpowiednia dieta

Osoby z alergią lub nietolerancją pokarmową, powinny szczególnie uważać na spożywane produkty. Warto pamiętać, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Jeśli wiesz masz nietolerancję lub alergię pokarmową, warto udać się do sprawdzonego dietetyka. Specjalista ułoży odpowiedni jadłospis, który pozwoli zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje i uniknąć niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej czy nietolerancji. Dieta jest w tym przypadku najważniejsza, czasami wspiera się ją lekami farmakologicznymi. Stosuje się wówczas kromony i ketotifen. Jeśli masz objawy alergii pokarmowej lub nietolerancji, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza w celu uzyskania pewności.

Zdrowie
Bieganie jesienią

Czy jesień to idealny czas na rozpoczęcie biegania? Najważniejszą rzeczą dla początkujących biegaczy, aby zachować ostrożność, jest zakończenie treningu w 8 minucie biegu. Jeśli ćwiczysz intensywnie, i tak minie sporo czasu zanim przyzwyczaisz się do biegania. Możesz się zmęczyć tak bardzo, że nie będziesz w stanie nic zrobić przez następny …

Uroda
Dieta, sport

Jakie sporty są skuteczne w odchudzaniu? Informacje Stworzenie możliwości do wykonywania aktywności fizycznej w życiu codziennym zapewnia podobny wpływ na organizm jak dieta. Ponadto, gdy naczynia krwionośne otwierają się z powodu pocenia, poprawia się przepływ krwi i zwiększa się metabolizm, co skutkuje efektem detoksykacji. Poruszając się trochę mocniej, napinasz mięśnie, …

Zdrowie
Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka

Każde śniadanie musi dostarczać energii i ładować organizm po nocy. Dziecko, które non stop jest w fazie rozwoju, potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków, które dostarczą mu energii na dzień pełen odkryć i wrażeń. Roczniak to dziecko, które uwielbia jeść samodzielnie – warto więc na śniadanie dla rocznego dziecka przygotować coś, co …