Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Zdrowie

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w kolejnych akapitach.

Nieprzyjemne objawy

Spożycie określonego pokarmu u osób z alergią, powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to nudności i wymioty, ból brzucha i biegunka. Istnieje kilka postaci alergii pokarmowej. Pierwszym z nich jest zespół alergii jamy ustnej. W tym przypadku po zjedzeniu określonego pokarmu pojawia się świąd oraz obrzęk w obrębie jamy ustnej.
Najbardziej groźny objaw alergii to wstrząs anafilaktyczny. Największe zagrożenie występuje w przypadku osób z astmą. Wstrząs może wystąpić po zjedzeniu sezamu, orzeszków ziemnych, selera, jaj kurzych, ryb czy krewetek. Są to najczęściej wywołujące wstrząs pokarmy.

Nietolerancje

Jeśli chodzi o niemożność spożywania określonych produktów, warto wspomnieć także o nietolerancjach. Najczęściej spotykana jest nietolerancja mleka oraz glutenu. Po spożyciu takich produktów, osoba cierpiąca na nietolerancję odczuwa charakterystyczne, nieprzyjemne objawy. Wśród nich można wymienić ból brzucha, wzdęcie, biegunkę, zmniejszenie masy ciała. Czasami występuje także migrena, problemy ze szkliwem, wypryski na skórze.
Jeśli po spożyciu określonego pokarmu występują nieprzyjemne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego, należy zadzwonić na numer alarmowy.

Odpowiednia dieta

Osoby z alergią lub nietolerancją pokarmową, powinny szczególnie uważać na spożywane produkty. Warto pamiętać, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Jeśli wiesz masz nietolerancję lub alergię pokarmową, warto udać się do sprawdzonego dietetyka. Specjalista ułoży odpowiedni jadłospis, który pozwoli zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje i uniknąć niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej czy nietolerancji. Dieta jest w tym przypadku najważniejsza, czasami wspiera się ją lekami farmakologicznymi. Stosuje się wówczas kromony i ketotifen. Jeśli masz objawy alergii pokarmowej lub nietolerancji, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza w celu uzyskania pewności.

Zdrowie
Preparaty medycyny naturalnej z Tybetu

Z uwagi na położenie Tybetu (otoczony górami, w większości na Wyżynie Tybetańskiej) czy brak rozwiniętego przemysłu, sprawiły, że w miejscu tym wciąż można znaleźć endemiczne gatunki roślin, które mają lecznicze właściwości wykorzystywane nie tylko w medycynie naturalnej. Co ma w sobie grzyb z Tybetu? Znany medycynie naturalnej grzyb z Tybetu …

Zdrowie
Najczęstsze objawy towarzyszące zapaleniu ucha

Czym jest zapalenie ucha? Zapalenie ucha środkowego z wysiękiem lub obrzęk i nagromadzenie płynu (wysięk) w uchu środkowym bez infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może się tak zdarzyć, ponieważ nagromadzenie płynu utrzymuje się po ustąpieniu infekcji ucha. Może również wystąpić z powodu dysfunkcji lub niezakaźnej blokady trąbek Eustachiusza. Przewlekłe zapalenie ucha …

Zdrowie
Chcesz rzucić palenie w ciąży? Sprawdź najważniejsze informacje

Palenie w ciąży Palenie jest bardzo szkodliwym i trudnym nałogiem, z którym warto walczyć. Szczególnie kobiety w ciąży powinny porzucić nałóg. Palenie papierosów w tym czasie grozi niedotlenieniem płodu, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia porażenia mózgowego. Kobiety, które palą w ciąży narażają swoje dzieci również na niski poziom odporności, niedożywienie i …