Alergia pokarmowa oraz nietolerancje – kilka informacji

Zdrowie

Alergia pokarmowa powoduje powtarzalne objawy, które występują po spożyciu pokarmów, które nie pojawiają się w przypadku osób zdrowych. Nieprzyjemne objawy mogą nastąpić po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu. Alergia najczęściej dotyczy produktów mlecznych, jaj, ryb oraz owoców morza, przypraw, cytrusów i zbóż. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz w kolejnych akapitach.

Nieprzyjemne objawy

Spożycie określonego pokarmu u osób z alergią, powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to nudności i wymioty, ból brzucha i biegunka. Istnieje kilka postaci alergii pokarmowej. Pierwszym z nich jest zespół alergii jamy ustnej. W tym przypadku po zjedzeniu określonego pokarmu pojawia się świąd oraz obrzęk w obrębie jamy ustnej.
Najbardziej groźny objaw alergii to wstrząs anafilaktyczny. Największe zagrożenie występuje w przypadku osób z astmą. Wstrząs może wystąpić po zjedzeniu sezamu , orzeszków ziemnych, selera, jaj kurzych, ryb czy krewetek. Są to najczęściej wywołujące wstrząs pokarmy.

Nietolerancje – informacje

Jeśli chodzi o niemożność spożywania określonych produktów, warto wspomnieć także o nietolerancjach. Najczęściej spotykana jest nietolerancja mleka oraz glutenu. Po spożyciu takich produktów, osoba cierpiąca na nietolerancję odczuwa charakterystyczne, nieprzyjemne objawy. Wśród nich można wymienić ból brzucha, wzdęcie, biegunkę, zmniejszenie masy ciała. Czasami występuje także migrena, problemy ze szkliwem, wypryski na skórze.
Jeśli po spożyciu określonego pokarmu występują nieprzyjemne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego, należy zadzwonić na numer alarmowy.

Odpowiednia dieta

Osoby z alergią lub nietolerancją pokarmową, powinny szczególnie uważać na spożywane produkty. Warto pamiętać, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Jeśli wiesz masz nietolerancję lub alergię pokarmową, warto udać się do sprawdzonego dietetyka. Specjalista ułoży odpowiedni jadłospis, który pozwoli zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje i uniknąć niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej czy nietolerancji. Dieta jest w tym przypadku najważniejsza, czasami wspiera się ją lekami farmakologicznymi. Stosuje się wówczas kromony i ketotifen. Jeśli masz objawy alergii pokarmowej lub nietolerancji, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza w celu uzyskania pewności.

Zdrowie
Wszystko o fazach snu – jakie są i ile trwają?

Przeciętny człowiek śpi przez około jedną trzecią swojego życia. Chociaż wielu ludzi uważa, że sen to czas, gdy mózg jest w stanie spoczynku, w rzeczywistości układ nerwowy pozostaje w stanie aktywnym, natomiast jego funkcjonowanie przechodzi przez różne fazy. To sprawia, że sen jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Ten artykuł przybliży …

Zdrowie
Czy Kawa Jest Zdrowa? Rzeczywista Korzyść Spożywania Kawy dla Zdrowia

Kawa, będąca jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jest często tematem debat dotyczących jej wpływu na zdrowie. Wiele badań wykazało korzyści płynące ze spożywania kawy, ale jak każdy produkt, kawa ma również swoje potencjalne wady. Ten artykuł zagłębia się w naukowe dowody dotyczące wpływu kawy na zdrowie. 1. Korzyści zdrowotne …

Zdrowie
Objawy nerwicy serca: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej zaburzeniu

Nerwica serca, znana również jako zespół Da Costy, to stan, który może naśladować objawy chorób sercowo-naczyniowych, jednak jego podłoże ma charakter psychosomatyczny. Zrozumienie objawów nerwicy serca jest ważne zarówno dla osób cierpiących na ten stan, jak i dla lekarzy, aby uniknąć niepotrzebnego leczenia kardiologicznego. Oto przegląd najważniejszych informacji dotyczących objawów …