Lekarze są potrzebni – poznaj zawód chirurga

Zdrowie

Chirurgia – rodzaje

Dwa podstawowe rodzaje chirurgii to:

  • Chirurgia miękka, czyli ogólna – operacja tkanek miękkich, często powłok brzusznych. Chirurg wówczas zajmuje się na przykład usuwaniem wyrostka robaczkowego, usuwaniem przepukliny, zszywaniem ran będących skutkiem wypadku czy usuwaniem znamion na skórze.
  • Twarda – czyli operacyjne leczenie tkanek kostnych. Wówczas chirurg zajmuje się na przykład zespalaniem uszkodzonych lub złamanych kości czy wstawianiem protezy.

Specjalizacje chirurgiczne

Wśród specjalizacji chirurgicznych, można wymienić:

  • Chirurgię ogólną – jest zwana także jako wstęp do chirurgi. Może obejmować przetaczanie krwi, techniki operacyjne czy postępowania przedoperacyjnego.
  • Chirurgia szczegółowa, która dzieli się na różne obszary, czyli: chirurgię klatki piersiowej, sercowo-naczyniową, naczyniową, urologię, neurochirurgie, chirurgię stomatologiczną, szczękowo-twarzową.

Odziały dzielą się na: chirurgię onkologiczną, ortopedię, chirurgię bariatryczną, przeszczepiania narządów, urazową.
Techniki chirurgiczne mogą być inwazyjne albo małoinwazyjne. Pierwsza technika polega na otwieraniu powłok skórnych, dzięki czemu można dostać się do uszkodzonych narządu. Technika małoinwazyjna to zabiegi wykonywane przez otwory ciała, które występują w nim naturalnie.
Zdrowie jest bardzo cenne, a opisywana specjalizacja z pewnością jest niezbędna, aby można było ratować zdrowie i życie człowieka. Zastanawiasz się, nad wyborem tego zawodu? W kolejnym akapicie artykułu znajdziesz informacje, które musisz znać.

Zawód – chirurg

Każdy zawód niesie za sobą pewne ryzyko. W przypadku omawianego zawodu w tym artykule, można wspomnieć o zagrożeniach takich jak możliwość skaleczenia narzędziami albo ostrymi krawędziami np. kości. Jeśli instalacja lub wyposażenie w miejscu pracy są niesprawne, chirurg może zostać porażony. Warto także wspomnieć o tym, iż osoba wykonująca ten zawód, jest narażona na wdychanie środków przeznaczonych do dezynfekcji oraz gazów anestezyjnych. Długie godziny pracy i jej nienormowany czas mogą sprawić, iż pojawią się objawy wypalenia zawodowego. Przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego to także przypadłość, z którą często muszą mierzyć się osoby wykonujące ten zawód.
Chirurg musi wykonywać wiele ważnych zadań. Oto niektóre z nich: bandażowanie, diagnozowanie i badanie pacjentów, prowadzenie historii choroby oraz niezbędnej dokumentacji, przesyłanie próbek, usuwanie szwów, wydawanie zaleceń, operowanie, współpraca z innymi członkami zespołu.
Chirurg może pracować w szpitalach oraz klinikach prywatnych i publicznych, na blokach i salach operacyjnych. W swojej pracy używa różnorodnego sprzętu: sprzęt anestezjologiczny, strzykawki, monitory czynności serca, respirator, laser, sprzęt do wykonywania biopsji – to tylko przykłady narzędzi, które są niezbędne w pracy chirurga.
Zawody pokrewne to asystent chirurga, lekarze każdej specjalności, instrumentariuszki

Zdrowie
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę w hospicjum domowym?

Domowa opieka hospicyjna to specjalistyczna forma opieki u schyłku życia, która zapewnia komfort i wsparcie osobom i ich rodzinom w trudnym okresie. Jest to coraz bardziej popularna opcja dla osób zmagających się z nieuleczalną chorobą, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym szpitalem lub domem opieki. W tym artykule …

Zdrowie
Informacje na temat arctium lappa

Czym jest acrtium lappa? Arctium lappa czyli łopian większy jest jednym z gatunków roślin, które przynależą do rodziny astrowatych. Bardzo często spotykamy się z innymi nazwami dla tej rośliny – w zależności od rejonu, na łopian większy mówi się łopuch, kostropień, topień, głowacz czy też dziady. Gdzie występuje arctium lappa? …

Zdrowie
Czym są nasiona chia

Co to jest chia? Nasiona chia są często określane jako „supefood”, ponieważ pomimo niewielkich rozmiarów – są pełne składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych Omega-3, żelaza, wapnia i przeciwutleniaczy. Mają łagodny, orzechowy smak i mogą być dobrym dodatkiem do zbilansowanej diety. Nasiona Chia zwane również Salba chia lub meksykańską chia …