Pierwsze karmienie dziecka po porodzie

Zdrowie

Jeszcze w trakcie ciąży rozpoczyna się skomplikowany proces laktacji. Hormony wydzielane przez organizm kobiety wpływające na przebieg i zakończenie ciąży również mają tutaj szczególne znaczenie. To właśnie pierwsze mleko wydzielane po porodzie, zwane potocznie siarą, jest dla dziecka najbardziej wartościowe. Z tego też powodu tak ważne jest pierwsze karmienie dziecka po porodzie.

Kiedy następuje pierwsze karmienie dziecka?

Każde nowonarodzone dziecko ma naturalny odruch ssania. Jedne ssą mocniej, inne trochę słabiej, jednak każde dziecko rodzi się z tą umiejętnością. Z tego też powodu warto zdecydować się na pierwsze karmienie jak najszybciej. Bez względu na to, czy poród odbył się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie pierwszy kontakt skóra do skóry powinien mieć miejsce jak najszybciej. To również doskonały moment właśnie na pierwsze karmienie. Pamiętajmy jednak, że to ważne doświadczenie i umiejętność zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety. Jeśli młoda mama nie czuje się na siłach i musi po prostu odpocząć, to ma do tego prawo. Jeśli jednak jest zdecydowana, to na pewno wyjdzie to na zdrowie obu stronom. To właśnie kangurowanie jest idealnym momentem, by przyłożyć dziecko do piersi. Warto również zrobić to w miarę samodzielnie. To zbuduje dodatkowa więź między matką a dzieckiem. Pozwoli dziecku jeszcze lepiej zapamiętać zapach mamy, a młodej kobiecie szybciej odnaleźć się w nowej roli.
Warto samodzielnie zdecydować o pierwszym karmieniu. Nieprawidłowa decyzja, wymuszanie lub robienie tego na siłę może jedynie zaszkodzić. A jest to niestety bardzo popularna praktyka. Warto jednak pamiętać, że pierwsze karmienie dziecka, to bardzo intymna sprawa i powinna o tym decydować młoda mama. Dzięki temu jej poczucie wartości nie zostanie zanurzone przez pierwsze ewentualne niepowodzenia.

Jeśli jednak młoda mama nie ma możliwości przeżywać z dzieckiem pierwszego karmienia lub zdecydowała się na karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym, to również warto się zastanowić na pierwsze karmienie dziecka jak najszybciej. W końcu to również bardzo ważne przeżycie, a jeśli to twoje pierwsze dziecko, to musisz nauczyć się robić to prawidłowo.
Bez względu na to jaki wybrałaś sposób karmienia dla swojego dziecka to warto zdecydować się na pierwsze karmienie noworodka jak najszybciej. To wzmocni więc między matką a dzieckiem. A z kolei kobiecie pozwoli poczuć się bardziej komfortowo i pewniej w tej nowej roli, która jakby nie patrzeć będzie przygoda na całe życie.

Zdrowie
Jak znaleźć dobrego dentystę?

Znalezienie dobrego dentysty to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie jamy ustnej i zachowaniu pięknego uśmiechu. W artykule sponsorowanym przedstawimy praktyczne wskazówki i kroki, które pomogą Ci znaleźć specjalistę odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Odkryj, jakie kryteria warto brać pod uwagę, jakie pytania zadawać i na co zwracać uwagę, aby wybrać …

Zdrowie
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę w hospicjum domowym?

Domowa opieka hospicyjna to specjalistyczna forma opieki u schyłku życia, która zapewnia komfort i wsparcie osobom i ich rodzinom w trudnym okresie. Jest to coraz bardziej popularna opcja dla osób zmagających się z nieuleczalną chorobą, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym szpitalem lub domem opieki. W tym artykule …

Zdrowie
Informacje na temat arctium lappa

Czym jest acrtium lappa? Arctium lappa czyli łopian większy jest jednym z gatunków roślin, które przynależą do rodziny astrowatych. Bardzo często spotykamy się z innymi nazwami dla tej rośliny – w zależności od rejonu, na łopian większy mówi się łopuch, kostropień, topień, głowacz czy też dziady. Gdzie występuje arctium lappa? …