Wypryski skóry głowy u dzieci i dorosłych
- By : Avocado.info.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: zdrowie

Wyprysk skóry głowy może wytworzyć się zarówno u niemowląt, mniejszych i większych dzieci, jak i u osób dorosłych. Różne są przyczyny tego zjawiska i różne metody postępowania z tą przykrą przypadłością.
Wypryski u niemowląt- ciemieniucha
Zaniepokojeni rodzice często dostrzegają na główce swej pociechy groźnie wyglądającą i łuszczącą się żółtawą skorupkę. Jest to tak zwana ciemieniucha. Pojawia się bardzo często na owłosionej skórze głowy niemowląt. Ciemieniucha stanowi dziecięcą odmianę łojotokowego zapalenia skóry. Tego samego, który jest powodem łupieżu u osób dorosłych. Nie jest niebezpieczna, zazwyczaj ustępuje samoistnie. Na szczęście nie jest zakaźna, nie jest także efektem alergii. Nie powoduje także dyskomfortu u malucha- nie swędzi i nie boli. Jest ciemieniucha efektem nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe noworodka. Łój powstający na skórze głowy zasycha, tworząc łuszczącą się skorupkę. Ciemieniucha nie wymaga specjalistycznego leczenia. Aby się jej pozbyć, wystarczy po kąpieli malucha delikatnie wyczesywać płaty złuszczonej skóry na główce delikatną szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt.
Zdrowie. Wypryski u dzieci
Wyprysk skóry głowy może pojawić się także u dzieci starszych, w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Może być efektem łojotokowego zapalenia skóry- choroby o przewlekłym przebiegu. Najczęściej jednak wypryski na skórze głowy, a także na twarzy tworzą się w okresie pokwitania. To czas zwiększonego wydzielania hormonów płciowych. W tym czasie dochodzi także do zwiększonego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Na skutek nadmiernego wydzielania łoju na ciele, twarzy oraz owłosionej skórze głowy nastolatka tworzą się wypryski, a włosy często przetłuszczają się nadmiernie i mają nieestetyczny wygląd.
Wypryski u dorosłych
Przyczyn powstawania wyprysków u osób dorosłych jest wiele. Mogą być efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. Mogą być także skutkiem zbytniego ogrzewania skóry głowy, z powodu noszenia ciepłych, wełnianych czapek lub stosowania suszarek z bardzo ciepłym nawiewem. Mogą stanowić również efekt zapalenia mieszków włosowych. Jest to rodzaj zakażenia wywołanego przez bakterie, które dostają się do mieszka włosowego poprzez ujścia gruczołów łojowych. Na skórze głowy tworzą się krostki powodujące świąd. Wypryski te, o żółtym zabarwieniu mają postać małych pęcherzyków. W przypadku zapalenia mieszków włosowych konieczne jest stosowanie miejscowo maści z antybiotykiem, gdyż zaniedbanie tej dolegliwości może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego.