Zadbaj o nocny odpoczynek

Zdrowie

Rola snu jest bardzo ważna

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że wiele osób nie może sobie pozwolić na zdrowy i pełnowartościowy sen. Warto jednak pamiętać o tym, iż odpoczynek jest niezbędnym elementem życia, dzięki któremu organizm człowieka może funkcjonować prawidłowo. Niedobory w tej kwestii sprawiają, że narażamy się na nieprzyjemne skutki, które mogą być także zagrożeniem dla zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych fragmentach artykułu. Zapraszamy do lektury.

Odpoczynek – dlaczego jest tak ważny?

Oto, dlaczego sen jest tak ważnym elementem życia każdego z nas:

  • Rozwój i uroda – dzięki nocnemu odpoczynkowi, organizm może się zregenerować. To zaś pozytywnie wpływa na rozwój, a także kwestie związane z urodą. Warto także wiedzieć, iż nocny odpoczynek wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego.
  • Poprawa wydolności fizycznej – chcesz zachować sprawność na długie lata? Jeśli tak, musisz zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu już teraz. Odpoczynek pozwala na efektywniejsze podejmowanie aktywności fizycznej.
  • Korzystny wpływ na zdrowie – czy wiesz, że nocny odpoczynek korzystnie wpływa na poziom odporności organizmu? Łagodzi również stany zapalne, łagodzi stres i obniża ciśnienie krwi.
  • Dobrze wpływa na samopoczucie – nikt nie lubi być niewyspanym. Dzień staje się wówczas gorszy, a złe samopoczucie sprawia, że cierpi zarówno osoba niewyspana jak i jej otoczenie. Chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem? Dbaj o to, aby się wysypiać. Warto wiedzieć także o tym, iż brak snu może wpływać na pojawianie się depresji. Nie warto ryzykować.

Brak odpowiedniej ilości snu, nie pozostaje bez konsekwencji i to dla całego organizmu. Emocjonalne zachowania, funkcjonowanie organizmu, koncentracja, szybkość reakcji – to tylko niektóre z obszarów, które ulegają pogorszeniu przez niedobory nocnego odpoczynku.

Kilka mitów na temat snu

Mity są obecne dosłownie wszędzie, także jeśli chodzi o tematykę związaną ze snem. Oto kilka najpopularniejszych, w które nie warto wierzyć:

  • Osoby dorosłe potrzebują nie więcej niż 5 godzin snu na dobę – 5 godzin to zdecydowanie za mało. Postępując w podobny sposób, szybko można odczuć negatywne efekty.
  • Alkohol pomaga zasnąć – być może zaśniesz szybko po jego spożyciu, ale jakość nocnego odpoczynku będzie zdecydowania zbyt niska. Konsekwencją będzie odczuwanie zmęczenia tuż po przebudzeniu.
  • Nie możesz zasnąć? Zostań w łóżku – jeśli masz trudności z zaśnięciem, nie warto na siłę próbować zapaść w sen. Może to spowodować odczuwanie coraz większej frustracji i zdenerwowania, ale na pewno nie pomoże zasnąć. Lepszym rozwiązaniem jest wstanie z łóżka i zrobienie czegoś, co relaksuje.
  • Chrapanie nie jest groźne – jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu chrapie, należy zgłosić się do lekarza. Chrapanie niesie ze sobą ryzyko bezdechu sennego, co jest śmiertelnie niebezpieczne. Chrapanie nie musi zagrażać życiu, ale warto skonsultować to z lekarzem i wykonać stosowne badania.

 

Zdrowie
Bieganie jesienią

Czy jesień to idealny czas na rozpoczęcie biegania? Najważniejszą rzeczą dla początkujących biegaczy, aby zachować ostrożność, jest zakończenie treningu w 8 minucie biegu. Jeśli ćwiczysz intensywnie, i tak minie sporo czasu zanim przyzwyczaisz się do biegania. Możesz się zmęczyć tak bardzo, że nie będziesz w stanie nic zrobić przez następny …

Uroda
Dieta, sport

Jakie sporty są skuteczne w odchudzaniu? Informacje Stworzenie możliwości do wykonywania aktywności fizycznej w życiu codziennym zapewnia podobny wpływ na organizm jak dieta. Ponadto, gdy naczynia krwionośne otwierają się z powodu pocenia, poprawia się przepływ krwi i zwiększa się metabolizm, co skutkuje efektem detoksykacji. Poruszając się trochę mocniej, napinasz mięśnie, …

Zdrowie
Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka

Każde śniadanie musi dostarczać energii i ładować organizm po nocy. Dziecko, które non stop jest w fazie rozwoju, potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków, które dostarczą mu energii na dzień pełen odkryć i wrażeń. Roczniak to dziecko, które uwielbia jeść samodzielnie – warto więc na śniadanie dla rocznego dziecka przygotować coś, co …