Zadbaj o nocny odpoczynek

Zdrowie

Rola snu jest bardzo ważna

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że wiele osób nie może sobie pozwolić na zdrowy i pełnowartościowy sen. Warto jednak pamiętać o tym, iż odpoczynek jest niezbędnym elementem życia, dzięki któremu organizm człowieka może funkcjonować prawidłowo. Niedobory w tej kwestii sprawiają, że narażamy się na nieprzyjemne skutki, które mogą być także zagrożeniem dla zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych fragmentach artykułu. Zapraszamy do lektury.

Odpoczynek – dlaczego jest tak ważny?

Oto, dlaczego sen jest tak ważnym elementem życia każdego z nas:

  • Rozwój i uroda – dzięki nocnemu odpoczynkowi, organizm może się zregenerować. To zaś pozytywnie wpływa na rozwój, a także kwestie związane z urodą. Warto także wiedzieć, iż nocny odpoczynek wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego.
  • Poprawa wydolności fizycznej – chcesz zachować sprawność na długie lata? Jeśli tak, musisz zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu już teraz. Odpoczynek pozwala na efektywniejsze podejmowanie aktywności fizycznej.
  • Korzystny wpływ na zdrowie – czy wiesz, że nocny odpoczynek korzystnie wpływa na poziom odporności organizmu? Łagodzi również stany zapalne, łagodzi stres i obniża ciśnienie krwi.
  • Dobrze wpływa na samopoczucie – nikt nie lubi być niewyspanym. Dzień staje się wówczas gorszy, a złe samopoczucie sprawia, że cierpi zarówno osoba niewyspana jak i jej otoczenie. Chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem? Dbaj o to, aby się wysypiać. Warto wiedzieć także o tym, iż brak snu może wpływać na pojawianie się depresji. Nie warto ryzykować.

Brak odpowiedniej ilości snu, nie pozostaje bez konsekwencji i to dla całego organizmu. Emocjonalne zachowania, funkcjonowanie organizmu, koncentracja, szybkość reakcji – to tylko niektóre z obszarów, które ulegają pogorszeniu przez niedobory nocnego odpoczynku.

Kilka mitów na temat snu

Mity są obecne dosłownie wszędzie, także jeśli chodzi o tematykę związaną ze snem. Oto kilka najpopularniejszych, w które nie warto wierzyć:

  • Osoby dorosłe potrzebują nie więcej niż 5 godzin snu na dobę – 5 godzin to zdecydowanie za mało. Postępując w podobny sposób, szybko można odczuć negatywne efekty.
  • Alkohol pomaga zasnąć – być może zaśniesz szybko po jego spożyciu, ale jakość nocnego odpoczynku będzie zdecydowania zbyt niska. Konsekwencją będzie odczuwanie zmęczenia tuż po przebudzeniu.
  • Nie możesz zasnąć? Zostań w łóżku – jeśli masz trudności z zaśnięciem, nie warto na siłę próbować zapaść w sen. Może to spowodować odczuwanie coraz większej frustracji i zdenerwowania, ale na pewno nie pomoże zasnąć. Lepszym rozwiązaniem jest wstanie z łóżka i zrobienie czegoś, co relaksuje.
  • Chrapanie nie jest groźne – jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu chrapie, należy zgłosić się do lekarza. Chrapanie niesie ze sobą ryzyko bezdechu sennego, co jest śmiertelnie niebezpieczne. Chrapanie nie musi zagrażać życiu, ale warto skonsultować to z lekarzem i wykonać stosowne badania.

 

Zdrowie
Właściwości propolisu

Co to jest propolis Pszczoły produkują nie tylko drogocenny miód. Zwierzętom tym zawdzięczamy również różnorakie produkty pszczele, które stosuje się w medycynie. Jednym ze znanych i lubianych produktów produkowanych przez pszczoły jest kit pszczeli inaczej zwany propolisem. Produkt ten ma szereg zastosowań, zwłaszcza prozdrowotnych. Czym dokładnie jest propolis?. Propolis jest …

Zdrowie
Gabinet ginekologiczny – powinnaś odwiedzać go regularnie

Zadbaj o siebie Każda kobieta wie, że dbanie o swoją urodę jest bardzo ważne. To właśnie dlatego stosują wiele kosmetyków i zabiegów, które mają zatrzymać czas i ukryć oznaki starzenia się. Niestety wiele pań zapomina o tym, iż dbanie o zdrowie jest jeszcze bardziej istotne. Wiele kobiet bagatelizuje te sprawy …

Zdrowie
Poznaj ważne informacje na temat rehabilitacji

Leczenie i usprawnienie osoby chorej Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia, który ma na celu wspomóc usprawnienie chorej osoby. Lekarze jak i pacjenci wiedzą, że jest bardzo potrzebna i okazuje się być skuteczna. Czeka Cię rehabilitacja? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznasz w nim kilka mitów i faktów …