Właściwości propolisu

Zdrowie

Co to jest propolis

Pszczoły produkują nie tylko drogocenny miód. Zwierzętom tym zawdzięczamy również różnorakie produkty pszczele, które stosuje się w medycynie. Jednym ze znanych i lubianych produktów produkowanych przez pszczoły jest kit pszczeli inaczej zwany propolisem. Produkt ten ma szereg zastosowań, zwłaszcza prozdrowotnych.
Czym dokładnie jest propolis?. Propolis jest to produkt , który składa się z wosków, żywicy, pyłku kwiatowego, różnych wydzielin pszczelich oraz olejków eterycznych. To dzięki olejkom eterycznym propolis tak pięknie pachnie. Propolis jest lepki, gęsty oraz ma charakterystyczny intensywny zapach. Dzięki temu nie da się go pomylić z żadną inną substancją. Propolis może być zarówno ciemnobrązowy, jak i żółty czy zielony. Wszystko zależy od tego przez jakie rośliny zapylane były pszczoły produkujące dany propolis. Zwierzęta te kitem pszczelim uszczelniają ule i je dezynfekują.

Jak stosować propolis

Propolis jest to substancja bardzo skoncentrowana. Dlatego zaleca się, by stosować ją w formie rozcieńczonej. Popularnym rozwiązaniem jest nalewka z propolisu oraz maść z propolisem. Są to najbezpieczniejsze formy używania tego produktu. Jest to bowiem bardzo silny środek przeciwbakteryjny i nie powinien być przyjmowany w dużej ilości i o zbyt dużym stężeniu. Produkty z propolisu są proste do wykonania i niezwykle skuteczne w działaniu. Nalewka z propolisu to alkohol pomieszany z kitem pszczelim. Ma działanie terapeutyczne, jest rozgrzewająca i bezpieczna w stosowaniu. Alkohol pełni dodatkowo funkcję wspierającą działanie antybakteryjne kitu pszczelego.

Zdrowie. Na co pomaga nalewka z propolisu

Nalewka z propolisu pomoże w zwalczaniu bakterii z organizmu. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego przy kaszlu oraz w przypadku anginy zaleca się inhalacje z dodatkiem nalewki z propolisu. Nalewka osłabia również działanie wirusów, które są odpowiedzialne za szereg chorób takich jak na przykład wirusa opryszczki czy wirusa grypy. Kolejnym działaniem nalewki jest zwiększenie odporności na zakażenia bakteryjne, na zakażenia drożdżakami oraz dodatkowo reguluje ciśnienie krwi.

Na co uważać przy stosowaniu propolisu

Propolis, jak każda substancja może uczulać. Jest to produkt pszczeli, dlatego osoby uczulone na miód nie mogą stosować również produktów z propolisem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy po zastosowaniu wystąpi reakcja alergiczna, warto przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy spróbować kilku kropel nalewki z propolisu i poczekać na wystąpienie ewentualnego uczulenia.

 

Zdrowie
Czy Kawa Jest Zdrowa? Rzeczywista Korzyść Spożywania Kawy dla Zdrowia

Kawa, będąca jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jest często tematem debat dotyczących jej wpływu na zdrowie. Wiele badań wykazało korzyści płynące ze spożywania kawy, ale jak każdy produkt, kawa ma również swoje potencjalne wady. Ten artykuł zagłębia się w naukowe dowody dotyczące wpływu kawy na zdrowie. 1. Korzyści zdrowotne …

Zdrowie
Objawy nerwicy serca: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej zaburzeniu

Nerwica serca, znana również jako zespół Da Costy, to stan, który może naśladować objawy chorób sercowo-naczyniowych, jednak jego podłoże ma charakter psychosomatyczny. Zrozumienie objawów nerwicy serca jest ważne zarówno dla osób cierpiących na ten stan, jak i dla lekarzy, aby uniknąć niepotrzebnego leczenia kardiologicznego. Oto przegląd najważniejszych informacji dotyczących objawów …

Zdrowie
Jak znaleźć dobrego dentystę?

Znalezienie dobrego dentysty to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie jamy ustnej i zachowaniu pięknego uśmiechu. W artykule sponsorowanym przedstawimy praktyczne wskazówki i kroki, które pomogą Ci znaleźć specjalistę odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Odkryj, jakie kryteria warto brać pod uwagę, jakie pytania zadawać i na co zwracać uwagę, aby wybrać …