Właściwości propolisu

Zdrowie

Co to jest propolis

Pszczoły produkują nie tylko drogocenny miód. Zwierzętom tym zawdzięczamy również różnorakie produkty pszczele, które stosuje się w medycynie. Jednym ze znanych i lubianych produktów produkowanych przez pszczoły jest kit pszczeli inaczej zwany propolisem. Produkt ten ma szereg zastosowań, zwłaszcza prozdrowotnych.
Czym dokładnie jest propolis?. Propolis jest to produkt , który składa się z wosków, żywicy, pyłku kwiatowego, różnych wydzielin pszczelich oraz olejków eterycznych. To dzięki olejkom eterycznym propolis tak pięknie pachnie. Propolis jest lepki, gęsty oraz ma charakterystyczny intensywny zapach. Dzięki temu nie da się go pomylić z żadną inną substancją. Propolis może być zarówno ciemnobrązowy, jak i żółty czy zielony. Wszystko zależy od tego przez jakie rośliny zapylane były pszczoły produkujące dany propolis. Zwierzęta te kitem pszczelim uszczelniają ule i je dezynfekują.

Jak stosować propolis

Propolis jest to substancja bardzo skoncentrowana. Dlatego zaleca się, by stosować ją w formie rozcieńczonej. Popularnym rozwiązaniem jest nalewka z propolisu oraz maść z propolisem. Są to najbezpieczniejsze formy używania tego produktu. Jest to bowiem bardzo silny środek przeciwbakteryjny i nie powinien być przyjmowany w dużej ilości i o zbyt dużym stężeniu. Produkty z propolisu są proste do wykonania i niezwykle skuteczne w działaniu. Nalewka z propolisu to alkohol pomieszany z kitem pszczelim. Ma działanie terapeutyczne, jest rozgrzewająca i bezpieczna w stosowaniu. Alkohol pełni dodatkowo funkcję wspierającą działanie antybakteryjne kitu pszczelego.

Zdrowie. Na co pomaga nalewka z propolisu

Nalewka z propolisu pomoże w zwalczaniu bakterii z organizmu. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego przy kaszlu oraz w przypadku anginy zaleca się inhalacje z dodatkiem nalewki z propolisu. Nalewka osłabia również działanie wirusów, które są odpowiedzialne za szereg chorób takich jak na przykład wirusa opryszczki czy wirusa grypy. Kolejnym działaniem nalewki jest zwiększenie odporności na zakażenia bakteryjne, na zakażenia drożdżakami oraz dodatkowo reguluje ciśnienie krwi.

Na co uważać przy stosowaniu propolisu

Propolis, jak każda substancja może uczulać. Jest to produkt pszczeli, dlatego osoby uczulone na miód nie mogą stosować również produktów z propolisem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy po zastosowaniu wystąpi reakcja alergiczna, warto przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy spróbować kilku kropel nalewki z propolisu i poczekać na wystąpienie ewentualnego uczulenia.

 

Zdrowie
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę w hospicjum domowym?

Domowa opieka hospicyjna to specjalistyczna forma opieki u schyłku życia, która zapewnia komfort i wsparcie osobom i ich rodzinom w trudnym okresie. Jest to coraz bardziej popularna opcja dla osób zmagających się z nieuleczalną chorobą, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym szpitalem lub domem opieki. W tym artykule …

Zdrowie
Informacje na temat arctium lappa

Czym jest acrtium lappa? Arctium lappa czyli łopian większy jest jednym z gatunków roślin, które przynależą do rodziny astrowatych. Bardzo często spotykamy się z innymi nazwami dla tej rośliny – w zależności od rejonu, na łopian większy mówi się łopuch, kostropień, topień, głowacz czy też dziady. Gdzie występuje arctium lappa? …

Zdrowie
Czym są nasiona chia

Co to jest chia? Nasiona chia są często określane jako „supefood”, ponieważ pomimo niewielkich rozmiarów – są pełne składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych Omega-3, żelaza, wapnia i przeciwutleniaczy. Mają łagodny, orzechowy smak i mogą być dobrym dodatkiem do zbilansowanej diety. Nasiona Chia zwane również Salba chia lub meksykańską chia …